Úvod » Projekty » Cena NBO » Držitelé ocenění 2013

Držitelé ocenění 2013

Dne 30.5.2013 ocenila Nadace Bezpečná Olomouc již po osmé v reprezentačních prostorách Klášterního Hradiska osoby, které se v loňském roce nejvíce zasloužily o posílení bezpečnosti ve městě Olomouci. Ceny byly předány ve třech kategoriích.

V kategorii policista Policie ČR ocenila nadace policisty Ondřeje Novotného a Vladimíru Kalinovou za vysoký profesionální přístup a intenzivní pracovní nasazení, díky kterým během dvou týdnů objasnili a následně dopadli pachatele mediálně publikovaného případu. Pachatel 12. Května 2012 poblíž dětského hřiště nacházejícího se v areálu parku Malého Prince, v úmyslu vynutit si přesunutí dětského hřiště, napsal na zídku: „Nedojde-li do 31. května 2012 k přesunu tohoto hřiště, zavraždím náhodné dítě na tomto hřišti, stejně jako Andres Breivik jsem obeznámen s faktem, že pro konání úřadů je nutno zabít“.

V kategorii strážník Městské policie Olomouc ocenila nadace strážníka Lubomíra Urbana za záchranu ženy, která chtěla spáchat sebevraždu. Dne 1. ledna loňského roku přijal na tísňové lince oznámení o plačící ženě sedící na kolejích nedaleko nechráněného železničního přejezdu. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka strážníků. Díky duchapřítomnosti Lubomíra Urbana, který se obával, že strážníci nemusí na místo dorazit včas, telefonicky kontaktoval výpravčího ČD. S jeho pomocí se podařilo zastavit skutečně již blížící se vlak pár metrů od sedící ženy.

V kategorii civilní osoba ocenila Nadace Bezpečná Olomouc studenta Filozofické fakulty Univerzity Palackého, Matěje Klímu, za překažení loupežného činu recidivisty v prostorách restaurace Zbrojnice v Olomouci. Ve chvíli, kdy uslyšel volání servírky o pomoc a uviděl, že lupič hrubým způsobem na obsluhu restaurace zaútočil, odhodlaně se proti útočníkovi vrhl a zpacifikoval jej až do příjezdu policie. Lupič od začátku útoku vyhrožoval zbraní, kterou však, jak se posléze ukázalo, pouze fingoval.

Oceněný však odmítl cenu přijmout s odůvodněním, že neudělal nic zvláštního a považuje své jednání za naprosto normální. Odměnu ve výši 10 000,-Kč proto nadace předala Základní a střední škole Credo, která se věnuje aktivitám s handicapovanými dětmi.

Nadace Bezpečná Olomouc

Partneři

Advokátní kancelář Pečený, Fučík, Langer BastArt.cz Hotel S-PORT Véska, Olomouc | Hotel S-Port Véska

Mediální partneři

Olomoucký deník Nejlepsi-adresa.cz - nejlepší adresa na internetu Radio Haná - nejlepší hudební výběr Olomouc - zprávy, hudba, zábava, četba Televizní studio ZZIP, s.r.o. - Olomoucká televize zzip R1 MORAVA INFO - kalendárium Inzerce zdarma - online bazar | Profit-inzerce.cz I-OLOMOUC | Informace - kultura - společnost