Úvod » Projekty » Cena NBO » Držitelé ocenění 2003

Držitelé ocenění 2003

Policista Policie ČR Olomouc
Jaroslav Vávra

Ppor. Jaroslav Vávra se svým služebním psem se v mrazivém únorovém podvečeru zapojil do pátrací akce po pohřešované dívce. Fenka Gema sledovala pachovou stopu, přestože jí to znesnadňoval sníh. I v tak obtížném terénu a za tmy ji její čich nezklamal a dívka byla po několika hodinách ve stavu silného podchlazení nalezena na dně lesní rokle, z níž nedokázala sama vylézt. Pokud by nebyla včas zachráněna, hrozilo jí umrznutí.
Ppor. Vávra se svým psem záchranou lidského života prokázali smysluplnost své práce i to, že jsou nerozlučná dvojice, fungující jako profesionální tým.

Strážník Městské policie Olomouc
Rudolf Švec

Strážník Městské policie Rudolf Švec v lednu 2003 poskytl neodkladnou pomoc ženě, která ležela bezvládně na chodníku a nejevila známky života.
Strážník Švec pověřil svého kolegu přivoláním lékařské pomoci a až do jejího příjezdu prováděl úkony k obnově základních životních funkcí uvolněním dýchacích cest a následnou masáží srdce.
Strážník Rudolf Švec tak svým včasným a rozhodným jednáním přispěl k záchraně života.

Civilní osoba
Barbora Březinová, Radek Dvořák, Lucie Dvořáková, Martin Janega, Michal Kalina, Jakub Schinneck, Ivana, Jana a Tereza Sommerovy, Kateřina Soušková, Libor Šlehofer

Mimořádnou odvahu a duchapřítomnost projevilo v říjnu 2003 těchto jedenáct školáků základní školy Zeyerova v Olomouci, kteří zaslechli ženu, volající o pomoc. Když zjistili, co se stalo, pustili se do pronásledování zloděje, který se vloupal do osobního vozidla a ukradl tam ženě kabelku. I když se jim zloděj několikrát ukryl, nakonec jej dostihli. Zjistili však, že kabelku již u sebe nemá. Vydali se tedy po ni pátrat. Objevili ji ve křoví a vrátili nazpět majitelce. Na základě jejich popisu byl zloděj záhy policií dopaden.

Zvláštní cena novinářů
Magdalena Vysloužilová

Dívka při svém pobytu na olomouckém bazénu v říjnu 2003 upozornila plavčíka na mladíka, který ležel na dně bazénu. Ten ji nejprve řekl, že se mladý muž potápí, ale Magdalena se nenechala odbýt a plavčíkovi zdůraznila, že je divné, aby se potápěl několik minut na jednom místě. Mladíka nakonec vytáhli a přivolaní lékaři jej přivedli k životu. Podle jejich slov byl prakticky mrtvý a jen chladná voda zabránila následnému poškození orgánů.
Magdalena Vysloužilová tak svou všímavostí zachránila lidský život.

Nadace Bezpečná Olomouc

Partneři

Advokátní kancelář Pečený, Fučík, Langer BastArt.cz Hotel S-PORT Véska, Olomouc | Hotel S-Port Véska

Mediální partneři

Olomoucký deník Nejlepsi-adresa.cz - nejlepší adresa na internetu Radio Haná - nejlepší hudební výběr Olomouc - zprávy, hudba, zábava, četba Televizní studio ZZIP, s.r.o. - Olomoucká televize zzip R1 MORAVA INFO - kalendárium Inzerce zdarma - online bazar | Profit-inzerce.cz I-OLOMOUC | Informace - kultura - společnost Jsem z Olomouce