Úvod » Projekty » Cena NBO » Držitelé ocenění 2009

Držitelé ocenění 2009

Policista Policie České republiky v Olomouci
pprap. Martin Dudešek


Pprap. Martin Dudešek v prosincové noci minulého roku jako velitel dvoučlenné motohlídky pronásledoval dvě vozidla, u nichž vzhledem ke svým dlouholetým zkušenostem pojal podezření, že může jít o odcizené automobily. Řidiči se pokoušeli uniknout, přičemž jeden z nich kvůli jezdecké chybě sjel do příkopu. Martin Dudešek vyběhl ze služebního vozidla a snažil se zadržet osobu, která nereagovala na výzvy k zastavení, a chystala se přesednout do druhého automobilu, aby mohla uniknout. Martin Dudešek podezřelého dostihl, ve snaze ho zadržet však byl sám vtažen do rozjíždějícího se vozidla. Ani další výzvy k zastavení podezřelí neuposlechli, naopak Martina Dudeška napadli údery do hlavy doprovázenými křikem, že policistu zabijí. V situaci, kdy byl ohrožen jeho život, protože dolní polovinou těla stále visel z jedoucího automobilu a hrozilo jeho vytlačení z vozidla nebo přimáčknutí na svodidla, použil služební zbraň k varovným výstřelům do palubní desky. Jeden z podezřelých se mu následně pokusil zbraň vytrhnout, přičemž padly další výstřely, které zasáhly řidiče i spolujezdce.

Pprap. Martin Dudešek, který byl při zákroku sám zraněn, svým vysoce profesionálním zásahem zabránil krádeži automobilu a dopadl pachatele rozsáhlé trestné činnosti. Svým činem přispěl k příkladné reprezentaci Policie České republiky na veřejnosti.

Strážník Městské policie Olomouc
Martin Hruška


Strážník Martin Hruška byl v dubnu 2009 v nočních hodinách během výkonu služby svědky přivolán do prostoru před bočním vchodem do budovy hlavního vlakového nádraží v Jeremenkově ulici v Olomouci, kde nalezl vážně zraněného člověka, kterého chvíli před tím pobodal nožem v té době neznámý pachatel. Jelikož zraněný muž silně krvácel z oblasti břicha a na levém tricepsu, kde nůž přeťal tepnu, poskytl strážník Martin Hruška neodkladnou první pomoc tím, že přiložil tlakový obvaz a zraněnému držel paži vzhůru, čímž docílil snížení tlaku a zmírnění krvácení až do příjezdu lékaře záchranné služby.

Na základě uvedených skutečností je zřejmé, že strážník Martin Hruška svým včasným a rozhodným jednáním velkou měrou přispěl k záchraně lidského života, čímž prokázal vysokou míru profesionality, jakožto strážníka Městské policie Olomouc.

Civilní osoba
MUDr. Jan Weinberg, David Cvrček


V prosinci 2009 obdržela posádka letecké zdravotnické záchranné služby výzvu k zásahu u ženy v bezvědomí. Po přistání posádka ve složení MUDr. Jan Weinberg a záchranář David Cvrček doběhla do domu na uvedené adrese a zde skutečně našla na zemi ženu v bezvědomí bez zjevného zranění. Během zavádění plicní ventilace se objevily zdravotních potíže rovněž u manžela ošetřované ženy a vzápětí upadla do bezvědomí také další žena, která se nacházela v místnosti. Příznaky začali ve stejné chvíli pociťovat už i oba členové záchranného týmu, což vedlo lékaře ke zjištění, že všechny osoby v domě jsou v bezprostředním ohrožení života unikajícím oxidem uhelnatým. S velkým vypětím posledních sil zajistila posádka odvětrání prostoru, vynesla zasažené ven z domu, a i přes vlastní zdravotní obtíže zajistila bezodkladně přímý transport nejvíce postižené ženy na specializované pracoviště nemocnice.

Tento případ mohl skončit fatálně pro celou postiženou rodinu i pro zasahující posádku a jen díky rychlému a přesnému profesionálnímu úsudku MUDr. Jana Weinberga byla včas stanovena příčina kritického stavu, což vedlo k záchraně životů všech zúčastněných.Nadace Bezpečná Olomouc

Partneři

Advokátní kancelář Pečený, Fučík, Langer BastArt.cz Hotel S-PORT Véska, Olomouc | Hotel S-Port Véska

Mediální partneři

Olomoucký deník Nejlepsi-adresa.cz - nejlepší adresa na internetu Radio Haná - nejlepší hudební výběr Olomouc - zprávy, hudba, zábava, četba Televizní studio ZZIP, s.r.o. - Olomoucká televize zzip R1 MORAVA INFO - kalendárium Inzerce zdarma - online bazar | Profit-inzerce.cz I-OLOMOUC | Informace - kultura - společnost Jsem z Olomouce