Úvod » Projekty » Cena NBO » Držitelé ocenění 2014

Držitelé ocenění 2014

Nadace Bezpečná Olomouc dnes ocenila hrdiny z řad bezpečnostních složek, kteří ve dvou případech zachránili život lidem v tísni. Policista Martin Mészáros i strážníci David Císař a David Šíp prokázali nevšední dávku odvahy a nasazení při záchraně lidských životů. „Oceněním těchto mimořádných činů si projekt Cena NBO klade za cíl upozornit širokou veřejnost na náročnou a důležitou práci strážníků a policistů,“ konstatoval předseda správní rady nadace Ivan Langer.

Podpraporčík Mészáros se loni 13. září rozhodl pomoci muži, který visel polovinou těla z konce sedlové střechy na Wolkerově ulici v Olomouci a pravděpodobně se rozmýšlel spáchat sebevraždu. Otevřenými půdními dveřmi se dostal po střešním žebříku až na nejvyšší místo střechy. Bez jakéhokoliv jištění, pouze za využití kabelových rozvodů sjel po úzké hraně střešního štítu až k okraji střechy, kde se mu podařilo jednou rukou obejmout dotyčného muže. Druhou rukou se policista přidržoval za kabel antény a s vypětím všech sil držel muže bez hnutí na okraji střechy, neboť sebemenší pohyb by znamenal jejich pád z pětadvacetimetrové výšky. Po příjezdu Hasičského záchranného sboru se za využití výškové plošiny podařilo oba zachránit, přičemž zachráněný muž byl předán bez jakékoliv újmy lékařům. Policista svou rozhodností a vysoce profesionálním přístupem při výkonu služby bez ohledu na své zdraví přispěl k záchraně lidského života a naplnil tak beze zbytku policejní heslo „pomáhat a chránit“.

Strážníci Císař a Šíp dne 6. srpna 2013 vyjeli k případu, kdy do řeky Moravy na Komenského ulici spadl muž a zmizel pod hladinou. Po příjezdu Císař bez váhání skočil do řeky a plaval k bezvládnému tělu, které nesla řeka. I s tonoucím pak doplaval zpět k druhému břehu, kde společně s kolegou Šípem vytáhli tělo nahoru a ihned zahájili resuscitaci. Záchranné službě se pak po příjezdu podařilo obnovit u muže základní životní funkce. Z výše uvedeného je zřejmé, že oba strážníci významně přispěli k záchraně lidského života.

Cena veřejnosti letos zůstala neudělena.

Nadace Bezpečná Olomouc

Partneři

Advokátní kancelář Pečený, Fučík, Langer BastArt.cz Hotel S-PORT Véska, Olomouc | Hotel S-Port Véska

Mediální partneři

Olomoucký deník Nejlepsi-adresa.cz - nejlepší adresa na internetu Radio Haná - nejlepší hudební výběr Olomouc - zprávy, hudba, zábava, četba Televizní studio ZZIP, s.r.o. - Olomoucká televize zzip R1 MORAVA INFO - kalendárium Inzerce zdarma - online bazar | Profit-inzerce.cz I-OLOMOUC | Informace - kultura - společnost