Katedrálu sv. Václava rozezněly varhany

18.12.2022

V pátek 16. prosince rozezněl katedrálu svatého Václava varhany. Adventní koncert každoročně pořádá Nadace Bezpečná Olomouc a nejinak tomu bylo i letos. Cílem bylo zpříjemnit občanům města předvánoční shon, a to se snad podařilo. Kostel byl plný, děkujeme za účast.

V hlavní roli koncertu se představil známý varhaník a olomoucký rodák Karel Martínek a sopranistka Marie Štěpánová.

Čerstvý sníh dodal správnou vánoční atmosféru

Program

➤ F. Couperin: Offertoire sur les grands jeux

➤ B. Martinů: Píseň nábožná

➤ C. Saint-Saëns: Ave Maria

➤ E. Gigout: Minuetto – Toccata

➤ M. Lorenc: Ave Maria

➤ A. Vivaldi: Domine Deus

➤ J. Alain: Visutá zahrada – Litanie

➤ W. Gomez: Ave Maria

➤ A. Vivaldi: Linguis favete

➤ K. Martínek: Improvizace na Magnificat

➤ E. Morricone: Nella Fantasia

➤ K. Martínek: Toccata

Kdo je Karel Martínek

Významný olomoucký varhaník studoval nejprve matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, později na Filozofické fakultě obor muzikologie. V letech 2004 - 2009 studoval v Brně hru na varhany a varhanní improvizaci. Již během studií se aktivně účastnil řady interpretačních kurzů vedených předními světovými varhaníky. Dnes Karel Martínek pravidelně spolupracuje s významnými moravskými hudebními tělesy, jako jsou Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Akademický sbor Žerotín, pěvecký sbor Campanella ad. Natočil několik CD pro česká a americká vydavatelství a hudebně se podílel na tvorbě některých dokumentárních filmů pro Univerzitu Palackého. Vedle varhanní interpretace a improvizace se věnuje také kompozici. Kromě skladeb pro sólové varhany vytvořil několik skladeb pro klavír a díla pro sbor a orchestr, z nichž některé byly oceněny na skladatelských soutěžích. Koncertuje doma i v zahraničí.

Nadace Bezpečná Olomouc

Nadace Bezpečná Olomouc je nevládní organizace, která si při vzniku dala za cíl mimo jiné zvyšování bezpečnosti ve městě, vzdělávání policistů a strážníků, odměňování významných činů policistů i občanů či prevenci kriminality, např. v oblasti drogových závislostí či dopravy. Její preventivní projekty směřují zejména k dětem a mládeži.

Zaplněná katedrála během koncertu
Koncertní varhaník Karel Martínek

Nejnovější články

Další aktuality
Zveme vás na adventní varhanní koncert

Zveme vás na adventní varhanní koncert

V pátek 15. prosince proběhne v katedrále sv. Vácvala tradiční varhanní koncert.

Děti si užily vernisáž svých děl

Děti si užily vernisáž svých děl

V pondělí 30. října 2023 proběhla ve Velkém freskovém sále v budově FZŠ Komenium slavnostní vernisáž a vyhlášení vítězů 17. ročníku výtvarné soutěže pro ZŠ a MŠ.

Známe vítěze výtvarné soutěže

Známe vítěze výtvarné soutěže

Nadace Bezpečná Olomouc odhalila vítěze 17. ročníku výtvarné soutěže pro MŠ a ZŠ. Letos dorazilo celkem 125 výtvarných děl, která hodnotila porota sestavená z výtvarných pedagogů, didaktiků a umělců. Tématy byly bezpečnost ve městě, bezpečí života a ochrana přírody. Kromě hlavních cen porota udělila i čestná uznání.