Bezpečná cesta do školy

Dopravních nehod s účastí dětí stále přibývá, proto vznikl projekt Bezpečná cesta do školy. Jeho hlavním cílem je naučit děti chovat se v dopravním prostředí bezpečně a tím výrazně snížit počet dopravních nehod s účastí dětí. Chceme programy prevence rozšířit na nejmladší děti. Projekt je má naučit všímat si okolí, vnímat dopravní prostředí a orientovat se v něm, vytvořit správné návyky při pohybu na silnicích a v dopravě, seznámit děti s možným nebezpečím a rizikovými oblastmi a vést je k opatrnosti. Spolupracujeme s těmi nejpovolanějšími – Policií ČR, Městskou policií Olomouc, jednotlivými školami na území města i se statutárním městem Olomouc jako zřizovatelem škol.

Bezpečná cesta do školy probíhá v několika fázích. Ta první je zaměřena na první stupeň základních škol. Jedná se o rozdávání omalovánek s bezpečnostní tematikou. V jednotlivých obrázcích jsou zobrazena základní pravidla bezpečnosti při pohybu dětí ve městě, v blízkosti silnic i přímo v dopravním provozu nebo ve volném čase dětí. Děti si tak příjemnou a přirozenou formou tato pravidla osvojují. 

Další fází jsou oblíbené bezpečnostně preventivní akce – červnový Nadační den NBO a zářijová Bezpečná cesta do školy. Ta druhá zmíněná dnes patří k tradičním rodinným událostem v Olomouci, kde se prezentují všechny složky integrovaného záchranného systému (Policie ČR, Městská policie, Zdravotnická záchranná služba a Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, Hanácký paraklub, kynologové a další). Návštěvníci, převážně děti, si mohou vyzkoušet své dovednosti a znalost pravidel silničního provozu na dopravním hřišti. Každoročně je připravena simulace dopravní nehody a záchranné akce zdravotníků i hasičů, měření rychlosti mobilním radarem, ukázky policejního zásahu nebo práce kynologů. Pro děti i dospělé je zajímavá i možnost prohlédnout si technické vybavení jednotlivých složek. Dospělí si mohou vyzkoušet znalosti pravidel silničního zákona, dechový test na alkohol nebo tzv. opilecké brýle. Součástí programu je také veletrh volnočasových aktivit, kde se dětem i rodičům prezentují zájmové kroužky.

Zpět na projekty